Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi

08 - Aralık - 2016, 11:47

Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Ön Bilgi
Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır. Çorbayı bağlamak için kavrulmuş un, tatlandırmak için acı baharatlar ve limon suyu “köylerde limon tuzu” kullanılır. Arabaşı çorbası’nın yapımı çok kolay, herkes yapabilir. Zor olanı ise, arabaşı hamurunun yapımıdır. Arabaşı hamuru 1 ölçü un ve 5 ölçü su ile yapılır. Bazıları 1 ölçü un için, 6 ölçü su kullanır. Bence gereksiz ölçüdür, zamanı uzatmaktan başkaca yararı yoktur. Arabaşı hamuru yaparken bütün mesele, içindeki suyu buharlaştırmak ve hamuru “tam kıvamında” kesilebilir hale getirmektir. Arabaşı hamurunun miktarı ne olursa olsun, hamur 20 dakikada kıvamında pişer ve tepsiye dökülür. Hamuru pişirirken ne yaparsanız yapın, tencerenin tabanı yanar. İşte ustalık burada devreye girer, yanık un kokusunu hamura sindirmemek için; tencere tabanını derinden karıştırmamalı ve ocak harlı ateşle yanmamalıdır. Hamur tepsiye döküldükten sonra, soğuması için;en az 5-6 saat bekletilmelidir ki, kesimi kolay olsun.Malzemeler:

1 Kase Haşlanmış Tavuk Eti
2 Yemek Kaşığı Kavrulmuş Un
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
6 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Limon

Hamur Malzemesi:

2 Su Bardağı Un
10 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz


Tepeli olarak doldurulmuş iki yemek kaşığı dolusu un, en düşük ısıda kavrulacak. Haşlanmış tavuk eti “tavuk but veya göğsü farketmez” küçük parçalara bölünücek.Arabaşı Hamuru’nun Yapılması:
Bir kap içerisine 2 su bardağı un, 4 su bardağı soğuk su konulacak ve çırpma teli ile boza kıvamına gelinceye kadar karıştırılacak. Tencere’ye 6 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından, çırpılmış unlu karışım kaynayan su içerisine süzgeç yardımıyle ilave edilecek. Tencere kaynayıncaya kadar karışım dipten çırpma teliyle karıştırılacak. Tenceredeki karışım göz göz olup kaynamaya başladıktan sonra, saat’a bakılacak ve not edilecek. Tam 20 dakika süre ile bulamaç halindeki karışım yavaş yavaş karıştırılarak, kaynatılacak. Süre bitimine yakın bulamaç içindeki kabarcıklar azalıp küçülmeye başladığında, arabaşı hamuru kıvama gelmiş demektir. Tencere ocaktan alınacak, ıslatılmış “çap ölçüsü 30 ila 40 cm. arasındaki” herhangi bir tepsi veya sini içerisine dökülecek ve soğumaya bırakılacak.

Arabaşı Çorbasının Yapılması:

Kase içerisine kavrulmuş un, 2 su bardağı tavuk suyu konulacak ve boza kıvamında karıştırılacak. Tencere’ye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından; 4 su baradağı tavuk suyu, kavrulmuş un ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine bir kase didilmiş tavuk eti, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Çorbanın tuzu karar hale getirilecek ve ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapak aralıklı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 5 dakika süre sonunda, arabaşı çorbanız servise hazır. Şimdi, çorbanın limon suyunu ilave edebilirsiniz.

Bu haber 1034 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

Evde Kestane Pişirme Yöntemleri

Evde Kestane Pişirme Yöntemleri İşte Kestane Pişirirken Püf Noktalar

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com