Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Dondurucuda Sebze Saklama

Dondurucuda Sebze Saklama

21 - Eylül - 2013, 15:48

Kış Hazırlıkları

Eskiden konserve yapımı en önemli kış hazırlıklarından biriydi, şimdi dondurucular sayesinde mutfakta işimiz kolay. Mevsiminde yetişen sebzeleri kısa sürede ve kolayca sağlıklı bir şekilde saklayabiliyoruz.

Sebzeleri dondurarak saklama diğer saklama yöntemlerine göre daha sağlıklı. Tabi bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor;

Öncelikle mevsiminde yetişmiş, taze ve kaliteli sebze kullanılmalı,

Şoklama işleminden sonra vakit geçirmeden dondurucu poşetlerine konularak dondurucuya yerleştirilmelidir.

Dondurucu paketlerine sebzeler bir seferde tüketilecek kadar konulmalıdır. Çözünen paket tekrar dondurulmamalıdır.

Ilık ya da sıcak olarak dondurucuya konmamalı,

Dondurucudan çıkarılan paket dışarıda değil, buzdolabında çözdürülmelidir.

Dondurucuya ilk konulanlar önce tüketilmelidir, dondurucudan çıkarılan ve çözünen yiyecekler hemen pişirilip, kullanılmalıdır.

Sebze şoklamaya gelince; taze fasulye, bamya, bezelye ve buna benzer sebzeleri dondurucuya yerleştirmeden önce kaynayan suda 5-6 dakika tutmak ve hemen arkasından sıcak sudan alıp, çok soğuk hatta buzlu suda birkaç dakika bekletmek şeklinde oluyor.

Dün yaptığım taze fasulye ve taze barbunya da bu yöntemi kullandım. Pazardan taze fasulye almanın tam zamanı çünkü geç ekilen taze fasulyeler daha yeni yetişti ve ilk kez toplanıyor, kısacası çok taze ve güzel…

Taze fasulyeleri önce güzelce yıkadım, ayıklayarak kaynayan suyun içinde 5 dakika beklettim.

Daha sonra birkaç dakika soğuk suda bekleterek şokladım. Kilitli buzdolabı poşetine yerleştirdim. Bir kg. fasulyeyi iki poşete böldüm.

Pişirirken kolaylık olsun diye her bir poşete küp doğranmış 2 adet domates ilave ettim. Böylece pişirirken domatesler hazır olacak :)

Pazarda “gelin ayşe” ismi ile satılan bu barbunya fasulyeler ne sevimli değil mi? Bildiğimizin aksine her tarafı çizgili değil, sadece ortalarında kırmızı benekler var. Aslında barbunya almayı düşünmüyordum ama ismi ve bu görüntüye dayanamadım :) Çoğunlukla böyle olmaz mı? Markete ya da pazara gidip, hiç aklımızda olmayan şeyleri de alıp eve geliriz…

Taze barbunyaları da aynı şekilde önce kaynayan suda sonra soğuk suda beklettim, vakit geçirmeden poşetleyip dondurucuya yerleştirdim. 2 kilo aldığım barbunya fasulyeleri ayıklanınca 3 poşet oldu.

Kırmızı kapya biberleri yıkayıp çekirdeklerini temizledim, kilitli dondurucu poşetine yerleştirdim. Şoklama yapmadan taze olarak dondurdum. Kışın kuru fasulye ve nohut yemeği pişirirken içine doğrayınca çok güzel bir görüntü oluyor, yeşil, etli biberleri de aynı şekilde dondurup kullanıyorum.

Dondurucudaki sebzeleri kışın pişirmek istediğimde, önceden dışarıda çözünmesini beklemiyorum. Zaten pişerken çözünecekleri için önceden dondurucudan çıkarmaya gerek yok.

Dün bu işler sırasında dondurucuyu tekrar elden geçirip, temizlemeyi de ihmal etmedim. Kısa sürede pişirmem gerekenleri gördüm, şimdilik bu kadar yeter, ağzına kadar çekmeceleri doldurmaya gerek yok.

Dondurucularımız ne kadar büyük olsa da, her şeyde bir ölçü olmalı değil mi? Bir türlü doymak bilmeden her şeyi isteyen içimizdeki o sese “ dur bakalım” diyebilmeliyiz. Bazılarını da özleyelim, “yaz gelse de közlenmiş patlıcan yapsak “ diyelim…

Bahçedeki en göz alıcı meyve şu anda kırmızı elmalar, Mustafa bile bahçeye çıktığında elinde bu elmalardan bir tane olmadan gelmiyor, onun sayesinde alt dallardaki elmaları toplamaktan kurtulduk :) Bu yıl sadece göztaşı atıldı elmalara, bunun dışında kimyasal böcek ilacı kullanılmadı, elmaların yarısı kurtlu ve yere düşüyor ama onları da elma suyu yapıyoruz…

Bu haber 2349 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com