Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Nevşehir'in Neyi Meşhur?

Nevşehir'in Neyi Meşhur?

14 - Ağustos - 2013, 19:14

Peribacaları ,Testi Kebabı,Kozaklı Kaplıcaları ,Ortahisar ve Uçhisar Kaya Oyması Kaleleri, Tarihi Mustafapaşa Evleri

Peribacaları

Doğal bir oluşum olması ilk bakışta pek de mümkün görünmediğinden, bilinen insanlık tarihi boyunca birçok insan günümüzde Kapadokya’da yer alan peri bacalarının gizemli yapılar olduğunu düşünmüştür. Pek çok mistik anlam yüklenmesine rağmen yakın tarihte yapılan bilimsel incelemeler sonucunda peri bacalarının doğal bir süreç içerisinde oluştuğu ortaya çıkartılmış ve tüm tartışmalar da böylece son bulmuştur. Jeolojik bir oluşum olan peri bacalarının oluşması tamamen sürtünme ile alakalı bir durumdur.

Vadilerden aşağı doğru inerek yamaçlara ulaşan sel sularının veya şiddetli rüzgarların etkisiyle tüften oluşan yapının aşınması sonucu ortaya çıkan peri bacaları, konik bir gövde yapısına sahip olduğunda Anadolu’da yaşayan bazı toplumlar tarafından bir yapı olarak da kullanılmıştır. Peri bacasının tepe bölümünde bulunan kaya bloğu bu oluşuma daha da ilginç bir görünüm kazandırmaktadır.

Peri bacaları doğal oluşumlar olduğu için yapısal anlamda da çok çeşitli şekillere sahip olabilirler. Yapılan incelemeler sonucunda peri bacalarının sahip olduğu konik gövdeli yapının 1 metre ile 15 metre arasında değişebildiği gözlemlenmiştir. Çoğu insan bilmese de, aslında bilimsel olarak bu doğal yapının peri bacası sayılabilmesi için boyunun 1 ile 15 metre arasında olması gerekir. Boyu bir metreden kısa, 15 metredense uzun olan yapılar doğal nedenlerden ötürü oluşmuş olsa dahi peri bacası olarak kabul edilmemektedir.

Peri bacalarının oluşmasında büyük önemi olan sel suları, dik yamaçlardan aşağı büyük bir şiddetle inerken çarptığı kayalarda büyük bir aşınmaya sebep olur. Bu bölgede bulunan bitki örtüsünün de özelliklerine bağlı olarak farklı aşamalarda gözlemlenen aşınma, sel sularının şiddetine de bağlı olarak jeolojik süreç açısından incelendiğinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Peri bacalarının en üst kısmında yer alan kaya bloğu, sel sularından büyük oranda korunmuş ve aşınmaya en az maruz kalmış bölümdür.

Alt kısımlarda yer alan bölümün sel sularına doğrudan ve daha uzun süre maruz kalması, zaten aşınmaya müsait olan yapının büyük oranda şekil değiştirmesini sağlar. Peri bacalarının günümüzdeki halini almasında rüzgarın su üzerindeki etkisinin büyük olduğu da unutulmamalıdır. Sonuç olarak aşınmaya maruz kalan kayaçlar zamanla form değiştirir ve üst kısımda sudan çok az etkilenen ya da hiç etkilenmeyen bölüm, bu ilginç görünümlü doğal yapıların oluşmasına neden olur.

 
Testi Kebabı
 

Yemek

Kapadokya bölgesinin kendine özgü tatlarından birisi de meşhur testi kebabıdır. Başlangıç itibariyle tandır kültürü etrafında oluşan bir yemektir. Günümüzde tandırın yanı sıra fırınlarda ve açık ocaklarda da yapılmaktadır. Geleneksel testi kebabı, Avanos ilçesinde üretilen testi ve çömlek adı verilen toprak kapların içine, et ve malzemelerin konularak, tandırda pişirilmek suretiyle hazırlanır. Daha çok özel günlerde, gruplara göre yapılan bu yemek, lokanta ve restoranlarda müşterinin hizmetine sunulur. Ayrıca, Avanoslu çanakçıların tek kişilik olarak imal ettikleri küçük testilerde de yapımına başlanmıştır.


Malzemeler:

1 adet testi (çömlek de kullanılabilir.)
Kuşbaşı doğranmış et (Tercihe göre dana ve koyun eti olabilir)
Domates
Sarımsak
Sivri biber
Sıvı yağ
Tuz, karabiber, kimyon.

Hazırlanışı:

Öncelikle testiye sıvı yağla et birlikte konur. Testi önceden hazır edilmiş köz halinde bulunan ateşin ortasına gömülerek, etin pişmesi sağlanır. Etin suyu çekilip kavrulmaya başladığında, domates, sarımsak, sivri biber, tuz ve karabiber eklenerek, tam bir karışım hali alır. Ardından testinin ağzı bir bez konduktan sonra, orta kıvam hazırlanmış hamurla sıvanır. Hamurun ortasında küçük bir delik açılır. Bu haliyle köz ateşe gömülür. Yaklaşık iki saat ateşte bekletilir. Bu zaman içerisinde dengeli pişmesini sağlamak için ara sıra testi silkelenir. Testinin üzerindeki hamurun pişmesinden, içinde bulunan malzemenin de piştiği anlaşılır. Daha sonra testi ateşten alınarak, 20 dakika dinlendirilir. Servis yapmak için testinin ağzında sıvalı olan hamur çıkartılır, üzerine kimyon, karabiber gibi baharatlar serpilerek, servise hazır hale getirilir. Geleneksel uygulamalarda olmamakla birlikte, turistik restoranlarda testinin ağzı şov amaçlı olarak satırla kırılarak, yemek, testinin içinden servis edilir. 
 
 
Kozaklı Kaplıcaları

Su Isısı: 27°C – 93°C
Ph Değeri: 6,7 – 7
Kullanımı: İçme, banyo veya buhar soluma yöntemi. 
Özellikleri: Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Kalsiyumlu ve Radyoaktif bir bileşime sahiptir.
Alman Kaplıcalar Birliği sınıflandırmasına göre A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektedir.

Yüzyıllardır ANADOLU’nun bağrında şifa kaynağı olan KOZAKLI termal su son dönemde yapılan mükemmel tesislerle 4 mevsim 12 ay verimli bir sağlık kaynağı olmaya devam ediyor. Kozaklı termal suyunun; yüksek ısı, yüksek iyon oranı mevcut volkanik özellikleriyle Türkiye ve Dünya’da bir eşi yoktur.

Termal tedavi; ılık, sıcak banyo ve havuzlarda yüzeysel uygulamalar inhalasyon yani buhar solumak, çamur banyoları ve kısmen içmek suretiyle oluşan termal kürlerle yapılmaktadır.
Termal suyumuz romatizmal hastalıklar başta olmak üzere kas iskelet sinir sistemi hastalıklarının rehabilitasyonu ve tedavisine cilt, kadın doğum, kalp damar dolaşım sistemi, uriner sistem solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Antioksidan özelliği ile hücre ölümünü azaltıp yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.

 
Ortahisar ve Uçhisar Kaya Oyması Kaleleri
Uçhisar Kalesi: Nevşehir merkezine 10 km. uzaklıkta bulunan Uçhisar, doğal konumu nedeniyle bir hisar görünümündedir. Kapadokya manzarasına hâkimdir. Doğu Roma döneminde, korunaklı yapısı ile Arap akınlarına karşı kolayca savunma sağlamıştır. Kalenin içerisine oyulmuş eski bir mağara bulunmaktadır. Mağaraya üç yol ile girilir ve bu yollar geniş bir salonda birleşir. Yolların birinde taş kapı, ardında da nöbetçi odası mevcuttur. Kalenin içerisinde başka dehlizler de bulunmakla birlikte, bunların bazıları çökmüş bazıları ise molozla dolmuştur.

Ortahisar: Ürgüp-Nevşehir yolunun güneyinde bulunmaktadır. Yerleşimin ortasında kayalardan oyma evlerle çevrelenen doğal bir kale bulunmaktadır. Ortahisar’ın en önemli özelliği, bünyesindeki yeraltı kentleridir. Kolayca şekillendirilebilen bir kaya yapısına sahip olan kalede yerin altına oyulmuş doğal soğuk hava depoları da bulunmakta olup, bu depolarda günümüzde narenciye saklanmaktadır.

 
 

Bu haber 10233 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

81 İLİMİZ

Manisa'nın Neyi Meşhur?

Manisa'nın  Neyi Meşhur? Sard Antik Kenti ,Mesir Macunu ,Spil Dağı Milli Parkı ,Üzüm ve Tütün Üretimi ,Soma’nın Linyiti ,Ağlayan Kaya, Murad...

Van'ın Neyi Meşhur?

Van'ın Neyi Meşhur? Van Kedisi, Akdamar Adası, Van Gölü ,Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com