Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Ordu'nun Neyi Meşhur?

Ordu'nun Neyi Meşhur?

28 - Mart - 2013, 09:59

Fındık ve Bal Deposu , Boz Tepe ,Çamlık Mesire Yeri ,Keyfalan Yaylası

Ordu Fındığı
 
Türkiye dışında fındık üreten ülkeler olarak İtalya, İspanya, ABD, İran ve Çin Halk Cumhuriyeti ile çok az miktarda olmak üzere Fransa, Yunanistan ve Rusya Federasyonu sayılabilir. Ancak bugün için İtalya dışında diğer ülkeler dünya ihracatında ülkemiz için önemli bir rakip olarak görülmemektedir.  - Ülkemiz Karadeniz bölgesinde 25 yüzyıldır kültür bitkisi olarak yetiştirilen fındığın ülkemizdeki en önemli üretim bölgesini Ordu ili oluşturmaktadır. Ordu bölgesi toplam kabuklu fındık üretimimizden yaklaşık % 38 oranında pay almaktadır. Bu bölgeyi sırasıyla Akçakoca, Giresun ve Trabzon bölgeleri izlemektedir. Üretimde üçüncü sırada yer alan Giresun ilinde yetişmekte olan fındık dünyaca en kaliteli fındık olarak kabul edilmekte ve bu nedenle Türk fındığı tüm dünyada aranan bi ürün olarak kabul görmektedir. - Ülkemizde hasatı yörelere göre Ağustos - Eylül aylarında yapılan fındık, güneş enerjisi ile doğal koşullarda kurutulmaktadır. Harmanlama dönemi de yine yöreye ve yağış durumuna bağlı olarak Ekim ayına kadar uzayabilmektedir. Hasat, insan gücü ile daldan ve yerden toplama şeklinde, harmanlama ise makinelerle yapılmaktadır. - Dünyanın en önemli fındık üreticisi olan ülkemizde fındık işleme sanayi de son derece gelişme göstermiştir. İleri teknoloji kullanan fındık işleme tesislerimiz, üretimin her aşamasında fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik testlerle kontrol edilerek dış pazar ihtiyaçlarını her türlü karşılayabilecek durumdadır. - Özellikle son yıllarda artan araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla mevcut ürün çeşitliliği gün geçtikçe artmakta ve gelişen ambalaj sanayi ürünleriyle paketlemek suretiyle de raf ömürleri uzatılmaktadır.
 
 
Ordu Balı

İlimizin en önemli gelir kalemi şüphe yok ki,Türkiye istihsalinin %30’una sahip olduğumuz “

Fındık” tır.Fındıktan sonra en çok gelir getiren tarımsal kökenli iştigal konusu ise''Arıcılık”tır.İlimizde 8.000 çiftçi ailesi toplam 323.623 adet kovanla arıcılık yapmakta olup faaliyetten 9-10 bin ton bal ve 340 ton bal mumu elde edilmiştir.(En güncel veriler ile ilimizde 323.838 adet kovanda 8.906 ton bal üretimi yapıldığı tespit edilmiştir.)Ordu’da gezginci arıcılık çok yaygın olup,bal üretiminin %80’ini bu gezginci arıcılar sağlamaktadır.İlimiz Türkiye arı varlığının %8’ine sahiptir.Türkiye bal üretiminin ise  %10-12’si ilimizden sağlanmaktadır.Türkiye’de kovan başına ortalama bal üretimi 17-17,5 kg iken bu oran ilimizde 27,50 kg’dır.Haliyle ilimize kovan başına ortalama verim dünya ortalamasından da yüksektir.Arıcılık ,özellikle kırsal kesimlerde yaşayanlar için iyi bir gelir kalemidir.Tarımsal üretimi tek desenli olan ve fındığa dayalı üretim ve gelir alışkanlığı hakim ilimizin her ilçesinde bal üretimi yapılmaktadır.TÜİK verilerine göre Ordu kovan sayısı,bal ve bal mumu üretimi bakımından Muğla’dan sonra 2.sırada ,Bal verimi bakımından 1.sıradadır.

Boztepe
 
Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450m. Yükseklikte olup, ilimizin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini, Ordu’yu, Kirazlimanı’nı, Yeşil ile Mavinin dansını, Ordu Tepelerini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur.

İl merkezine 6 km. asfalt yolla ulaşmak mümkündür. Ordu Merkez’den Minübüs seferleri mevcuttur. Yeme-içme ve dinlenme tesisleri bulunmakta, ayrıca, çamlık alan üzerinde ailece piknik yapmak mümkündür. Dilerseniz çevre yoluna yeni bağlantısı yapılan ,Oğmaca – Yaraşlı yolunu kullanarak Boztepe’ye ulaşabilirsiniz , dilerseniz Ordu manzarasıyla birlikte Teleferikle de çıkabilirsiniz.

Çamlık Mesire Yeri (Parklar Ve Mesire Alanları)
 

Boztepe : Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450m. Yükseklikte olup, ilimizin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur. İl merkezine 6 km. asfalt yolla ulaşmak mümkündür. Yeme-içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur.

Kurul Kalesi Yerleşkesi: Ordu Merkez Bayadı Köyü sınırları içerisindedir. Şehir Merkezine 13 km mesafede bulunur. Tarihi yerleşim yeri olup, yapılan çalışmalar ile piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Alan içinde tarihi dehliz ve su sarnıcı bulunmaktadır. Ailece piknik yapılabilir. Gezi parkurları, ankesör, oturma grupları, seyir terasları yapılmış olup, ışıklandırılmıştır. Mükemmel bir temaşa zirvesidir.Su ve WC bulunmamaktadır.

Kertil Orman İçi Dinlenme Yeri: Akkuş – Niksar karayolu üzerinde Akkuş’a 1,5 km mesafede, tamamen gürgen ağaçlarıyla kaplı , deniz seviyesinden 125 km. yükseklikte bulunan mesire yeridir. Su, elektrik ve telefonu mevcuttur.

Gelin Kayası Mesire Yeri: Çamaş ilçe merkezindedir. İlçeye ve Karadeniz’e hakim bir tepede kurulan mesire ve dinlenme yeridir.

Fatsa Çamlık Mesire Yeri: Fatsa ilçesi Dolunay mevkiinde deniz kıyısında, çam ağaçları ile kaplı, lokantası, ailelerin oturabileceği ve her türlü yeme – içme ihtiyacının karşılanabileceği piknik alanı ve mesire yeridir

Şifa Suyu ve Mesire Yeri: İlimiz Kabataş İlçesi merkezinde bulunan şifalı su kalp- damar, tansiyon, şeker, mide ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği rivayet edilmektedir. Suyun bulunduğu yerde ailece piknik yapılabilecek ve dinlenilecek mesire yeri bulunmaktadır.

İteniçi Gezi ve Piknik Yeri: İlimiz Korgan ilçesine 2 km mesafede, iteniçi mevkiinde gürgen ağaçları içerisinde B Tipi, nefis dinlenme ve piknik alanıdır. Piknik alanının yanında bulunan yaz kış aynı soğukluğunu muhafaza eden su buraya ayrı bir özellik ve güzellik vermektedir. Oturma grupları, ihtiyaç yerleri mevcuttur. Her türlü motorlu araç ile ulaşım sağlanabilmektedir

Pösküden Şelalesi ve Mesire Yeri: Kumru ilçesine 6 km mesafede bulunur. Burada pösküden şelaleleri, piknik alanı, balık çiftlikleri, ihtiyaç yerleri mevcuttur. Ailece görüp gezilecek yerlerimizdendir. Her türlü motorlu araçla ulaşım sağlanabilir.

Sayacabaşı Orman ( Çamlık) Piknik Alanı: Ordu – Sivas karayolu üzerinde Ulubey ilçe sınırlarındadır. Ulubey ilçesine 7 km mesafede bulunan piknik alanında restoran, dağ evi ve ihtiyaçların karşılanabileceği mekanlar bulunmaktadır. Milli Parklar genel Müdürlüğüne bağlıdır.

Astrocumali Uzay Gözlemevi: İlimiz Ulubey ilçesinde Kadıncık köyü Ahuboğazı boğazı mevkiinde bulunan ve özel şahıs tarafından işletilen Uzay Gözlem Evi ve Restaurant bulunmaktadır

Asarkaya Parkı: Ünye İlçesine 4 km. mesafede Ünye-Fatsa yolu üzerinde Orman İşletme Müdürlüğümce ağaçlandırılmış mesire ve piknik alanıdır. Dokusunda barındırdığı bir çok yaban hayvanı ve bitki çeşidiyle dikkat çekmektedir. Kuş gözlemciliği ve doğa yürüyüşü için idealdir.

Çakırtepe Parkı: Ünye ilçesini kuşbakışı gören parkta iki adet dinlenme tesisi ile yerli ve yabancı turistlerin ihtiyacına cevap vermektedir.

Gökgöl: Gölköy İlçe merkezinde bulunan yerin altından kaynayan su ile oluşmuş doğal göldür. Suyu sodalı su özelliğindedir. Gölköy Belediye Başkanlığı tarafından çevre düzenlemesi yapılmıştır. Yeme içme yeri ve halkın dinlenmesine olanak verecek şekilde düzenlenerek hizmete açılmıştır.

 
 
Keyfalan Yaylası
Bu yayla Mesudiye İlçesi’nin güneyinde, deniz düzeyinden 1200 metre yüksekte, İlçeye 9 km. mesafededir. Etrafı tamamen çam ormanları ile sarılmıştır. Bol soğuk suları ve temiz havası vardır. Bu yaylayı doktorlar veremli hastalara dinlenme yeri olarak tavsiye ederler.

Ulaşım : Ordu'nun güneyindeki Mesudiye ilçesine 114 Km., Mesudiye'den Keyfalan yaylasına 20 km.lik yolla ulaşılır. Yaylaya yaz aylarında dolmuş seferleri bulunmaktadır.
Özellikler : 1. 200 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri kısmen tamamlanmıştır. 50'ye yakın yayla evi bulunmaktadır.
Konaklama-Yeme-İçme : Orman işletmesinin günübirlik ve 20 yataklı konaklama tesisinden yararlanılabilir. Yerli halka ait yayla evlerinden et ve süt mamulleri temin edilebilir .
 

Bu haber 8911 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

81 İLİMİZ

Manisa'nın Neyi Meşhur?

Manisa'nın  Neyi Meşhur? Sard Antik Kenti ,Mesir Macunu ,Spil Dağı Milli Parkı ,Üzüm ve Tütün Üretimi ,Soma’nın Linyiti ,Ağlayan Kaya, Murad...

Van'ın Neyi Meşhur?

Van'ın Neyi Meşhur? Van Kedisi, Akdamar Adası, Van Gölü ,Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com