Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
İğne Oyası Yapmanın Püf Noktaları

İğne Oyası Yapmanın Püf Noktaları

23 - Ocak - 2014, 00:43

Bu bilgilerden yararşanıp,iğne oyası işinizi dahada hızlandıracaksınız...

Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere resimler ve yazılı anlatımla elimden geldiği kadar açık bir şekilde iğne oyasının yapılışını nalatmaya çalışıcam .

İğne oyasını kolay ve güzel öğrenebilmeniz için söylediğim püfnoktalarına ve kullanacağımız araçlardaki parantez içerisinde belirttiğim ayrıntılara kesinlikle uymanız gerekmedidir aksi taktirde öğrenmekte çok zorlanırsınız .

Başında  * işareti bulunan yazı önemli püf noktasıdır.Öncelikle iğne oyasında kıllanacağımız araçlarımızı hazırlayalım.

1. İğne (biraz uzun, elde kolay kavrana bilecek boyutta avucunuzda ne kaybolacak nede bükük gelecek boyut ,dadelik kısmı uzunca ve sarı olanlar çok güzel oluyor  yada  iğne oyası için özel tasarlanmış iğne alabilirsiniz)


2.İp (ipimiz bolyester havlu kenarı ipi 50 numara klasik herzaman kullandıklarımızdan)

3.Kumaş
(alıştırmayı yapacağımız bez kesinlikle esnek yada tülbent ,tül parçası gibi ince hassas bez olmaması lazım.esnemeyen sağlam olması rahat ve daha kolay öğrenmeniz açısından iyidir.

4.makas (ince ağızlı nakış makası )Öğrenmeye başlayalım

1.AŞAMA

Teknik:
Düğüm ve zürafa


Önce iğnemize ipimizi gçiriyoruz ilk öğrenirken ipin uzunluğu çok uzun olmamalı ,ipimizi rahat kullanabileceğiniz bir uzunlukta kesiyoruz.İpin ucunu resimde gördüğümüz gibi kumaşın özerine koyup parmağımızla tututyoruz.Sonra iğneyi ipin altından kumaşa batırıyoruz   (*)dikkat edin ip üstte  ve her batarkende ip iğnenin üstünde olması gerekir en önemli noktalardan bitenesi ipin iğnenin üstünde olması ,üstte olmazsa düğüm olmaz .


Daha sonra iğneye geçirilmiş ipin ikisinide tutarak (*)birbirinden ayırmadan kaydırmadan iğnenin altından dolayıp sağa doğru yatırıyoruz
Ve iğnenin uç kısmından tutup yavaşpa çekiyoruzBu şekle gelince tam çekip düğüm oluşuyor.


Düğüm oluşunca ipi hiç bırakmadan (*)düğümü iyice sıkıyoruz
(*)İğne oyasının en önemli temeli düğümdür ve dahada önemlisi düğümlerinizin sıkı olması, gevşek düğümle yapılan bir oya kesinlikle güzel ve sert durmaz, iğne oyasının diğer özelliği ise sert olmasıdır sert ve diri bir elişimizin olmasını istiyorsak kesinlikle düğümlerimizi iyi sıkmalıyız ve düğümü sıkarken sıktığımız düğümü parmağımızla iyice tutmalıyız,alttaki resimdekigibi.


Eğer düğümümüzü tutmaz ve alttaki resimdeki gibi çekersek hem örneğimiz bozulur hemde yaptığımız kumaşımız yada tülbentimiz hasar görürü ,ayrılır.


En doğru sıkma şekli bu şekildir.


Şimdi düğmümüzü  oluşturduk iğnemizi oluşturduğumuz düğümün az uzağına batırıyoruz.Ve yine aynı şekilde ipimizi iğnemizin üzerine koyuyoruz.İpimiz resimdekigibi havalı duruyor eğer iyice çekip yatırırsanız zürafanız bombeli durmaz kötü olur.Yine yukarda anlattığım gibi iki ipi birden tutup iğnenin altında dolyıp sağa doğru çekiyoruz


Evet ilk zürafamız oluştu .Bu şekilde aynı işlemi uydulayarak devame diyoruz uzaklık mesafesini diğer yaptığımızla aynı ayarlamaya çalışıyoruz ,çünkü uzaklık mesafeleride çok önemlidir ama olmuyor ayarlayamıyorum meseferi biri büyük biri küçük oluyor diyorsanız dert etmeyın zamanla eliniz yatınca daha kolay ayarlaya biliceksiniz.Yaptığımız zürafalar bu şekilde bombeeli ve düğümleri sıkı oluncayakadar devamlı bu işleme çalışıyoruz .sıkılıp hemen diğer aşamaya geçerseniz öğrenmekte zorlanırsınız söyleyim .Gülümsüyor

Birinci ve asıl iğne oyasının temeli olan düğüm aşaması bitti.

2.AŞAMA

Teknik:Dağ yapılışı

Önce 4 tane zürafa yapıyoruz.(daha büyük dağ yapmak diğiniz zaman istediğiniz dağın boyutuna göre zürafa sayısını arttırabilirsiniz)


Sonra yaptığımız zürafayı ters çeviriyoruz,iki resim arasındaki farka dikkat edin ipim başa geldi ve zürafaların bombeleri sağa döndü.


İlk zürafanın ordasına düğm yapıyoruz.


Gördüğünüz gibi sıkı düğüm oluş turuyosunuz.Yine aynı şekilde yan zrafaya düğüm yapıyoruz,bu arada zürafalarımızın bombelerini nefazka nede az orantılı bırakıyoruz.


Bu işlemi zürafa sonunakadar devam ediyoruz.


Yine ters çeviriyoruz yine zürafanın ortasına sıkı düğümü yapıyoruz.


Bu işlemi yaptıkça zürafalarımız eksiliyor son bitane zürafa kalınca ortasına düğüm yapıp ipimizi kesiyoruz.


Yaptığımız dağın hemen altına düğüm yapıyoruz.


Bu şekilde düğüm oluşuyor aradaki fazla kalan ipi dikkatlıce kesiyoruz ,diğer dağı yaparken yaptığımız işlemlerle aynı dağı yapıyoruz.

Yaptığınız ilk dağ güzel durmaya bilir aynı işleme güzel olanakadar püf noktalarına dikkat ederek çalışıyoruz .Püf noktaları neydi düğümün sıkı olması ,aralarındaki bombelerin ipini orantılı vermek ve sıkarken düğümü parmağımızın arasına sıkıştırarak tutmak.Hadi bakalım koay gelsin


3.AŞAMA

Teknik:
Ters düğüm

 Bildiğimiz birtane zürafa yapıyoruz


İğnemizi zürafanın ortasına geçiriyoruz ,iğnemizin üzerinde ip yok ama düğüm olası için  iğne üzerinde ipin olması şart.


ipimizi sola doğru yatırarak iğnemizin üzerine getiriyoruz.

Sonrasıda bildiğimiz gibi alttaki ipi (yani ğineye geçmiş olan ipi)herzaman yaptığımız gibi alttan dolayıp sağa yatırıpıyoruz iğneyi çekiyoruz.


Gördüğünüz gibi herzaman yaptığımız güğümden oluştu ters düğümün görüntüsü düz düğümle aynıdır fakat ters düğümdeki amaç elindeki örneği çevirmeden düğüm yapmak.

Sonra az uzağına batıyoruz (ip üstte)


Düğüm yapıyoruz gördüğünüz gibi ip bombeli duruyor,bombeli durması önemlidir ne fazla nede az olması lazım.


 İyice eliniz yatanakadar bu tekniği yine çalışıyoruz.Herzaman söylediğim gibi her aşamayı iyi öğrenmeden geçmeyin.

 
4.aşama
Pırpır tekiği

Herzamankigibi bir zürafa yapıp ters düğümle geri gönüyoruz
 
İpimizi iğnemize doluyoruz
 
 
pır pırı mızın boyutunun nekadar olmasını istiyorsak o boyutta olacak şekilde parmağımızla tutuyoruz
Boyutunu ayarladıkmı hafif düğümle prpır şeklini oluşturuyoruz
 
 
Sonra düğümleri biyice yanaştırıp sıkıyoruz , hafif düğümle pırpır şeklini oluşturunca hiç pır pırı deforme etmeden şeklini bozmadan sıkmalıyız ki pırpır güzel ve dik dursun
 
 
 
 
Düğüm yanaştırma işlemini bazısı iğnesiyle pırpırın ortasından çekerek yapar (üstteki resimdekigibi)bazısıda hiç iğneyle dokunmadan ipini yana doğru çekerek birleştirir (ikinci resimdekigib),mesela ben dokunmadan ipimi yana çekerek yerleştiririm
 
 
Son olarak da düğümleri tutarak ipi iyice çekerek sıkıyoruz...
Hemen hemen iğn oyasını her yeni öğrenen yada iğne oyasını bilienleden bazıları pırpırı güzel yapamadığını söyler bu konuda sadece şunları söyleyebilirim..
1. İpinizin kıvrımı ayrılmışsa ip deforme olmuşsa pırpır güzel durmaya bilir
2. Pır pır yapım esnasında ipi çok hareket ettirirseniz elinizdeki ip dönerse güzel olmaz .
3. Düğümü oluştururkende düğümü bir harekette dikkatlı bir şekilde düğümle fazla oynamadan sıkmak lazım, düğümü oluşturduktan sonra  pırpırpın boyunu ayarlamaya çalışırsak yine bırpır bozulabilir ,pırpırın boyunu yukarda düğüm yapmadan önce " İpimizi iğnemize doluyoruz"    dediğim resime dikkat ederseniz ipi ilk doladığımız zaman soltaraftaki çıkıntıyı parmağızla tutarak hemen pırpır boyutunu ayarlamalıyız ve o ayarı hareket ettirmeden düğümü tek harekette sıkıp ilk düğümün yanına iyice yanaştırıp tam sıkmalıyız..
Pırpır yapımıyla ilgili söyleyebileceklerim bukadar yanımda öğrettiğim kişilirede dahi daha fazla bişey söyleyemeiyorum bundan sonrasınıda bu anlattıklarımı siz kendi mantığınızla kendi yapış şeklınize göre ayarlamalısınız. iyice okuyup anlattıklarımı uygulayabilirseniz olucaktır...
 
Kolay gelsin...
 
hobielemegiigneoyasi

Bu haber 412413 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Püf Noktalar

Evde İşinize Yarayacak Püf Noktalar

Evde İşinize Yarayacak Püf Noktalar Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, özellikle isli ve yağlı mutfak eş...

LGP’li Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

LGP’li Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ? Benzinli araçların tüp takılarak yakıt sisteminin değiştirilmesi sonucu LGP’li araçlar ortaya çıkmıştır.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com