Anti PSO
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET BİR HADİS

 
Bir AYET
Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür (ona denk bir cezadır). Ama kim affeder ve arayı düzeltirse, onun mükâfatı Allah’a aittir. Şüphesiz O, zâlimleri sevmez.
[Şura 40]
 
 
 Bir HADİS
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yapılan hayırdan (ma`ruf) hiçbir şeyi küçük bulup hakir görme, kardeşini güler yüzle karşılaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz görüp ihmal etme)"
 
KÜTÜBİ SİTTE
Yemeğe Üflemek Doğru mu?

Yemeğe Üflemek Doğru mu?

12 - Nisan - 2011, 14:50

Birşey yediğimizde veya içtiğimizde kabın içine üflemek doğru mu?

Soru: Birşey yediğimizde veya içtiğimizde kabın içine üflemek doğru mu?

Cevap: Yemeğe ve içecek kabının içine üfürmek mekruhtur. Çünkü bu konuda hadisler vardır. Zaten böyle bir hareket de başkalarınca hoş karşılanmayacağı gibi, ağzımızdan mikropların kaba veya bardağa gelmesine de sebep olabilir.

"Biriniz su içerken kabın içine solumasın. Tekrar yudumlamak isteyince kabı ağzından uzaklaştırıp (nefes alsın) sonra dilerse yeniden içsin.” (Hakim, Müstedrek, Eşribe; Kenzü’l Ummal, 41080)

"İbn-i Abbâs (r.a) şöyle demiştir:

“Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) ne yiyeceğe üfürürdü ne de içeceğe. Kabın içine doğru solumazdı." (Sünen-i İbni Mace)

"Sakın biriniz bevl ederken âletini sağ eliyle tutmasın, helâda sağ eli ile silinmesin; kabın içine de solumasın." (Müslim)

Bu haber 2087 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM

RAMAZAN AYINI HAKKIYLA İDRAK ETMEK

RAMAZAN AYINI HAKKIYLA İDRAK ETMEK Her sene başlamasıyla bitmesi bir oldu dediğimiz bir Ramazan ayına daha kavuştuk. Günler yine birbirini kovalayacak...

Yeni Doğan Bebek İçin Uygulanacak Sünnetler

Yeni Doğan Bebek İçin Uygulanacak Sünnetler Yeni doğan bebeğe yapılması gereken sünnetler nelerdir?

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com