Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
SAMSUN'UN NEYİ MEŞHUR?

SAMSUN'UN NEYİ MEŞHUR?

11 - Mart - 2011, 15:40

Tütün Üretimi ,Çarşamba ve Bafra Delta Ovaları ,Havza ve Ladik Kaplıcaları ,Bafra Pidesi

Çarşamba ve Bafra Delta Ovaları

Çarşamba Ovası: Erbaa ilçesinde geçen Yeşilırmak nehri Çarşamba ilçesine ulaştıktan sonra Civa Burnundan Karadenize dökülürken çok kıymetli alüvyonlu Çarşamba ovasını meydana getirir. Kirazlık’tan başlayan Çarşamba Ovasının yüz ölçümü 89.500 hektardır. DSİ tarafından yaptırılan su kanalları sayesinde arazinin % 70 i tarıma elverişli hale getirilmiştir. Geri kalan % 30 luk kısım ise ormanlık, sazlık ve bataklıktır. Sulama alanı 82.707 ha olup 19.031 ha ‘ının  inşaatı devam etmektedir.

 

Bafra Ovası: Bafra ilçesine gelen Kızılırmak, Bafra’da çeşitli kollara ayrılır. Bafra burnundan denize dökülen Kızılırmak, ardında geniş ve alüvyonlu  topraklar bırakır. 47727 hektarlık ova nın 6150 ha lık alan halihazırda sulanmaktadır. Türkiye’nin en verimli ovalarından biridir. DSİ tarafından yaptırılan sulama kanalları ile sulanan ovanın kuzey kısımları çorak arazidir. Bu yerlerde hayvancılık yapılmaktadır.

 
 
 
 Havza ve Ladik Kaplıcaları

Havza Karadeniz'in en önemli kaplıca merkezlerinden biridir. Yeni ve eski binalardan oluşan 5 hamamın yanı sıra termal otel ve moteller de mevcuttur. Birçok hastalığa derman olduğu söylenmektedir. Yine Ladik ilçesinde bulunan kaplıca, tedavi ve kür uygulamalarında içerdiği radyoaktif elemanlarından dolayı "Gençlik Suyu" da denilmektedir.
Deltada, 19 Mayıs ilçesi, Yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir. Samsun, termal turizm açısından da önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik Kaplıcaları 2000 yılından beri bilinen sağlık merkezleridir. Havza 25 Mayıs Termal tesisleri Turizm Bakanlığınca termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ladik'teki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir.

Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

 
 
Tütün Üretimi

Samsun, Maden, Canik, Evkaf, Bafra, Alaçam, Çarşamba, Sinop, Gerze tütünleri bu gurubu oluşturur. Bu guruptaki tütünler çok düşük oranda nikotinli, küçük boyutlu, kırmızı, açık kırmızı renkli, ince damarlı, ince nesiçli elastikiyeti, yüksek, tok içimli, tatlı aromatik kokulu tütünlerdir. Yabancı sigara üreticileri sigara harmanlarını ıslah etmek aromatik özelliklerinden dolayı kalitelerini yükseltmek, lüks harmanların nefasetini artırmak, tok içimli çeşitler yapmak maksadıyla bu tütünleri talep etmektedirler.

Özellikle Bafra tütünleri Dünyanın en yüksek evsaflı sigara tütünleri olarak devamlı aranmıştır. Küçük boyutları, ince nesiçleri, parlak ve cazip renkleri kendilerine has kokuları, sigara verimleri, tat-lezzet ve içimi itibariyle eşi bulunmayan tütünler olmuşlardır.

Dünya sigara harmanlarının Samsun-Bafra tütünü ihtiyacına karşılık üretimin az olması ve giderekte azalması bu tütünlerin harmanlarda az kullanılmasına sebep olmuştur. Marmara bölgesi tütünlerinde olduğu gibi bu tütünlerin üretimi de devamlı düşmektedir.

 
 
Bafra Pidesi

BAFRA PİDE'nin TARİHÇESİ

Bafra Pide 1981 yılında İstanbul Kızıltoprak'ta Coşkun ve İdris Kuru tarafından kuruldu. Coşkun Kuru 1950 İdris Kuru ise 1946 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde doğdular. Coşkun Kuru 1960'lı yıllarda Bafralı büyük ustaların arasında mesleğin inceliklerini öğrenmişti. 1969 yılında İstanbul'a yerleştiler ve 1981 yılına kadar serbest olarak çalıştılar.Artık kurulu bir düzenleri olsun istiyorlardı. Karar aşamasında yakınlarının da desteğini alarak Kızıltoprak'ta kendilerine ait olan binada Bafra Pide Salonu'nun temellerini attılar. Amaçları yapısı ve şekli itibariyle diğer pidelerden farklı olan Bafra pidesini İstanbul'da da tanıtmaktı.

 
Restoran ilk açıldığında küçük bir yerdi. Kalitesinden ödün vermeyen Bafra Pide çok kısa bir süre içerisinde emeğinin karşılığını almaya başladı. Müşterilerinin yoğun talebi sonucu basının da ilgi odağı haline gelerek “Semt Semt Ağız Tadı” köşesinde meşhur olmanın ilk adımlarını attı ve kısa bir süre sonra oturum kapasitesi arttırıldı.
 
 
Restoranın ünü her geçen gün yayılıyordu. Özellikle Karadenizliler için geleneksel bir hal olan “Pazar Günü Pide Yeme Alışkanlığı” İstanbul Kızıltoprak'ta özelliğini devam ettirdi. Çevre illerden de pide severlerin akınına uğrayan ve birçok ünlüyü konuk eden Bafra Pide Salonu pidesinin eşsiz lezzetini zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a da tattırmıştır. Hiç şüphesiz başarılı olmalarının nedenleri ailecek çalışmaları, malzeme kalitesinin korunması ve ürünün meydana getirilme aşamasındaki faktörlerin titizlikle seçilmesiydi.
 

90'lı yıllarda da çıkış devam ediyor her geçen gün müşteri portföyü genişliyordu. Müşterilere daha iyi hizmet vermek amacıyla paket ve servis sistemlerinde değişiklikler yapıldı. 90'lı yılların sonuna doğru yeniden basının yoğun ilgisini görerek “Damak Tadı” , “Gizli Mekanları Keşfettik”, “Tadı Damağımızda Kalanlar”, “İstanbul'da Yiyecek ve İçecekte En İyi 100”, “En İyi Karadeniz Pidesi” vb... başlıklar altında gazete ve dergilerde yer aldı.

 
2000'li yıllara girdiğimiz bu günlerde restoran yönetimine yeni jenerasyonun “Kemal, Tolga, Koray Kuru” katılımıyla büyük bir atılım başladı. Dışarı servis hizmeti etkin hale getirildi. 2000 yılı Kasım ayında restoran yenilendi ve ikinci katı hizmete sokularak yetmiş kişilik kapasiteye ulaştırıldı. Yirmi yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan Bafra Pide Salonu kalitesini sürekli yükselterek en iyiler arasındaki yerini daima koruyacaktır...
 

Gerekli Malzemeler:

180 gr Hamur

70 gr Kıyma

50 gr soğan

25 gr Tereyağı

Tuz – Karabiber

 Yapılışı:

 

Hamur :>   Un, Su, Tuz ve Maya ilave edilerek hamur haline gelinceye kadar yoğrulur. 30 Dakika bekletildikten sonra 180 gr parçalar halinde kesilir. Kesilen hamurlar Paza içerisine bezle örtülü olarak 90 dakika dinlendirilir.

 

Pide Harcı:>   Kıyma yayvan bir tencere içerisinde kavruluncaya kadar ateş üzerinde pişirilir. Daha sonra Kıymanın yağı tamamen ayrılır. Soğuduktan sonra içerisine ince kıyılmış soğan, Tuz ve Karabiber ilave edilerek iyice karıştırılır.

 

Karafırın:>   Altında Tuz ve Cam kırıkları bulunan, üzerin Ateş Tuğlası ile döşenmiş Karafırın 270 ˚C sıcaklığa çıkarılır.

 

Hazırlanışı:>   Hamur el yardımıyla ince uzun kano şeklinde açılır. İçerisine Bafra Pidesi Harcı konulur ve üstü kapatılır. Pişirilmek üzere Karafırın"a sürülür. 15 dakika kadar         (İyice kızarıncaya kadar) pişirilir.

 

Servis:>   Karafırından çıkarılan Bafra Pidesi"nin üzerindeki un fırça yardımıyla temizlenir. Sıcaklığı soğumadan Bafra Pidesi"nin ortası Bıçak yardımıyla açılarak içerisine Tereyağı parçacıklar halinde ilave edilir. Üzerine de Tereyağı sürülür ve Bafra Pidesi Kare ya da Baklava dilimleri halinde dilimlenerek Servis tabağına dizilir. 

                                                                    AFİYET OLSUN

Bu haber 6671 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

81 İLİMİZ

Manisa'nın Neyi Meşhur?

Manisa'nın  Neyi Meşhur? Sard Antik Kenti ,Mesir Macunu ,Spil Dağı Milli Parkı ,Üzüm ve Tütün Üretimi ,Soma’nın Linyiti ,Ağlayan Kaya, Murad...

Van'ın Neyi Meşhur?

Van'ın Neyi Meşhur? Van Kedisi, Akdamar Adası, Van Gölü ,Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com