Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Çemen Otunun Faydaları

Çemen Otunun Faydaları

25 - Şubat - 2011, 16:47

Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Vücuda kuvvet ve rahatlık verir...

Çemen Otunun Faydaları
Çemen Otu (Trigonella foenum-graecum): Sarıya yakın beyaz renkte çiçekler açan, meyveleri fasulyeye benzeyen, 35-40 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Boyotu olarak da bilinen Çemen Otunun tohumlarından Çemen baharatı elde edilir. İçerisinde sabit ve uçucu yağ, kolin, saponin, diosgenin, müsilaj ve alkaloitler bulunur.Çemen Otunun Faydaları ve Etkileri: Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Kansızlık, gelişim bozukluğu ve şeker hastalığında faydalıdır. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Cesaret verici olarak da kullanılır. Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır. Sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir. Anne sütünü arttırır. Adet dönemi şikayetlerini azaltır.

Çemen Otu Nasıl Kullanılır? Tohumları kurutulup toz halinde ya da lapa yapılarak kullanılabilir. Ayrıca, yağı çıkarılır. Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler. Çemen kaynatılıp suyu doğum yapan kadınlara içirilirse doğumu kolaylaştırır. Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.
 
Çemen kanseri önlüyor

Tohumları sertliğinden dolayı ancak kırılarak yenebilen Çemen, kanseri tedavi edici değil önleyici boyutuyla dikkat çekiyor... Bilimsel adı 'Trigonella foenum graceum' olan ve Avrupa'da 'fenugreek' olarak bilinen çemen otu tohumları, birçok ülkenin geleneksel tıbbında, özellikle de antik Yunan ve Mısır'da şeker hastalığı, yüksek kolesterol, damar sertliği ve mide-barsak şikayetleri için yüzyıllardır kullanılmıştır.Antik Roma'da gladyatörlerin en önemli besinlerinden birini oluşturmaktaydı. M.Ö. 3700'de Çin'de Kral Shinnog devrinde balgam söktürücü olarak ünlenmişti. Ebers Parirüsü'nde ise 'yanık ilacı' olarak geçmekte. Firavunların dini törenlerinde kullanıldığı da kayıtlıdır. Bitkinin kullanılan kısmı tohumlarıdır ancak Hint Tıbbında yaprakları da kullanılır. Tohumlar çok serttir, kırılarak kullanılması gerekir. Tohumların bileşiminde, esas etkiden sorumlu olan saponin ve diosgenin, trigellonin alkaloidi, ftn, kolin, tananler yanı sıra demr, fosfor, lesitin, birkaç amino asit ve müsilajlar bulunur.

Anti kanser özellik

Bu mistik ve otantik bitkinin, son yıllarda kanser hastalığına karşı önleyici ve yardımcı etkileri dikkat çekmekte. Bu bitki hakkındaki son bilimsel çalışmaların sonuçları, bu baharatın içindeki bir aktif maddenin anti-kanser özelliğinin olduğu lehine, ancak bu etki kanser hastalığını tedavi edici boyutta değil, veriler daha çok önleyici olduğu yönünde. Bu çalışmalardan en dikkat çekici olanını özetlemeye çalışacağım sizlere bugün.

Etkin tohum

Bu çalışmada, çemen tohumlarındaki ana etken maddelerden, bir saponin bileşiği olan diosgenin'in kanser üzerine etkileri araştırılmış. Deney hayvanlarında 'azoxymethane' ile kalın barsak kanseri oluşturulmuş ve hayvanların barsaklarından düzenli olarak alınan parçalarla kanser oluşumunun her aşaması tek tek incelenmiş. Barsak kanseri oluşumunun bir önceki aşaması olan 'pre-neoplastik lezyonlar' ın kansere dönüşümünde bu aktif maddenin etkisine bakılmış.

Lezyonları önlüyor

Bu çok önemli... Çünkü insan vücudunda da aynı şekilde, önce kanser-öncesi-lezyon diye tanımladığımız lezyonlar oluşur ve bunlar belli bir süreç sonrasında kansere dönüşürler. Yani kanserin daha bu aşamadayken önlenmesi çok daha etkili ve kolaydır.

Vücuda koruma kalkanı oluşturuyor

Deney sonuçları göstermiş ki çemen otu tohumlarındaki 'diosgenin' doza bağımlı bir şekilde, bu lezyonların kanserleşmesini önlüyor. Ayrıca aynı çalışma bünyesinde, bu maddenin insan kalın barsak kanseri hücre kültürü üzerindeki etkilerine de bakılmış ve diosgeninin bu hücrelerde 'apopitoz' yani 'hücre intiharı' na sebep olduğu gözlemlenmiş. Bu veriler bu baharatın mutfağımızdaki 'korunma kalkanlarından' biri olmayı hak ettiği yönünde, siz ne dersiniz? Sağlıcakla kalın, doğaya güvenin.

Bu haber 3845 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..Ç..

Çağla'nın Mucizevi Faydaları

Çağla'nın Mucizevi Faydaları bahar ayının en gözde meyvelerinden çağla

Çedene Kahvesinin Faydaları

Çedene Kahvesinin Faydaları Şifâ kaynağı lezzetli bir kahve olan çedene, Nefes darlığı, mîde ve akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği tesbit ed...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com