Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Siirt'in Neyi Meşhur?

Siirt'in Neyi Meşhur?

24 - Şubat - 2011, 16:52

Veysel Karani Türbesi ,Büryan Kebabı ,Perde Pilavı ,Saat Kulesi ,Siirt Yünlü Battaniyeleri, Derzin Kalesi ,Billoris Kaplıcası ,Jirkan Kilimi

Saat Kulesi

 Siirt Ulu Cami’sinin doğusunda 1905 yılında yapılan bu saat kulesi günümüze gelememiştir. Alaaddin Paşa tarafından yaptırıldığı ileri sürülen bu saat kulesinin yıkım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Dr.Hakkı Acun bu saat kulesinin Olcaytu’ya dayanarak 1840 yılında yapıldığını belirtmektedir.Kaynaklardan öğrenildiğine göre saat kulesi kare prizma üzerinde yukarıya doğru daralan ve üzerinde sivri külah olan bir yapı idi. Bu kule yıkıldıktan sonra üzerindeki saati Siirt’te yapılan yeni saat kulesine konulmuştur.

 
 
 
Derzin Kalesi
 

Siirt ili Baykan ilçesinin 8 km doğusunda Adakale Köyünün yakınında bulunan Derzin Kalesi’nin yapım tarihi ile ilgili bir kitabe günümüze gelememiştir. Ayrıca kaynaklarda da bu kale ile ilgili yeterli bir bilgiye rastlanamamıştır. Bununla beraber yapı üslubundan kalenin Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

Kale moloz taş ve harçlı olarak yapılmıştır. Gözetleme kulesi niteliğindeki bu kalenin yalnızca kulelerinden bazı kısımlar günümüze gelebilmiştir.

Kenthaber Kültür Kurulu

ImageShack, share photos, pictures, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site
 
 
Billoris Kaplıcası
 
YERİ..........: Siirt'in güneyinde Botan çayı kenarında bulunmaktadır.

ULAŞIM......: Siirt il merkezine 17 km uzaklıktadır.

SUYUN ISISI: 33 °C - 36 °C

SUYUN (PH) DEĞERİ: 6,4

KAPLICANIN ÖZELLİKLERİ: Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Hidrojen-Sülfürlü, Kalsiyumlu bir bileşime sahiptir.

YARARLANMA ŞEKİLLERİ: İçme ve banyo kürleri

TEDAVİ ETTİĞİ HASTALIKLAR:
Billoris kaplıcası ile ilgili olarak Refik Saydam Merkez Hıfzıssıhha Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda;
Romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları, eklem ve kireçlenme, nevralji, polinevrit, nevrit, polio sekelleri, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yapar.  

Billoris Kaplıcasına Mayıs-Ağustos döneminde günde yaklaşık 1500 kişi gelmekte ve kaplıcadan günübirlik yararlanmaktadır.
 

 
 
Jirkan Kilimi

Bölgeye has bir el sanatı olan Jirkan Kilimi Siirt’e de üretilmektedir. Üretimler, Halk Eğitim Kursları, kooperatifler, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, aile tezgahları vb. ile gerçekleşmektedir. Örgüsü ve çözgüsü tamamen yündür. Çeşitli boylarda üretimi yapılabilmekte olan Jirkan Kilimleri kök boya ile boyanması nedeniyle yıllarca güzelliklerini muhafaza etmektedir.


 
Siirt Yünlü Battaniyeleri

Türkiye'de ve dünyada nam salmış olan siirt battaniyesi eksi 30 derecede bile  insanı ısıta bilecek özelliktedir. Siirt'in bu battaniyesi geçmişten bu yana halk kültürünün  önemli unsurlarındandır. Geleneksel  dokuma şekillerine bağlı kalarak dokunmaktadır. Siirt battaniyesi 1. kalite tiftikten dokunmaktadır. Tiftikte başlıca 6-7  çeşit renk bulunmaktadır. Deve tüyü,  krem rengi, siyah, zeytin rengi, kahve rengi, gri, ve beyazla siyahın karışımından elde edilen açık mavi tonlarından dokunmaktadır. dokuma motifleri genelde düz tek renk veya karışık renklerde çizgili motifler verilerek dokunmaktadır.

Kullanım Alanı: Siirt Battaniyesi  ev dekoru olup yatak örtüsü olarak  - yer kilimi kanepe koltuk örtüsü Şark köşesinde otantik olarak kısaca evinizin her bölümün'de  kullanabilirsiniz.

Çift Kişilik Siirt Battaniyesinin Ebatları: 160X220 ( Standart )

Ama özel olarak ebatta yapılabilir. Örneğin 160x250 veya 160x300  -  80x300

Temizleme: Siirt battaniyesini makinanız'da 30 derece'de tüylü tarafı içe gelecek şekilde katlaçdıktan sonra  sıkmadan  yıkıya bilirsiniz.. makinanınızın zorlanacağını düşünüyorsanız bu işlemi elle veya leğenle ovalıyarak yıkıya bilirsiniz.

Muhafaza: Battaniye'yi nemli yerde tutmayınız. mümkün olduğunca nemli ortamdan uzak tutunuz. sandığa veya dolaba kaldırdığınız'da arasına tütün veya naftalin katın bu şekilde uyguladığınız zaman battaniyeniz ömürlük kullana bilirsiniz. unutmayın kaliteli bir Siirt Battaniyesi 50 yıla kadar dayana bilme özelliğine sahiptir. dokuma'da kullanılan tiftik ve çözgüleri kaliteli ve hiç bir şekilde solma yada tıpranma yapmaz.

 
 
Büryan Kebabı
Büryan Kebabı Yapımı ve Tarihçesi
 
Büryan, biryan kelimesinden türemiş yani etin bir yanı demek.
Büryan Arapça’da ise, Perive olarak bilinmektedir.
Büryan Kebabı, etin odun ateşi buharında tütsülenmesi
esasına dayanıyor.

Büryan kebabın yapımı için bir kuzu ikiye bölünüyor.
But ve kemikleri ayrılan etler, çengeller ile 2.5 metre derinliğinde
bir kuyuya içerisinde, askıda kalarak yani direkt ateşe temas etmeden
pişiriliyor. Pişirme işlemi sırasında kuyunun kapağı kapatılarak etrafı
üstten hiç hava almayacak şekilde çamurla kaplanıyor.

Etler kuyuya odun ateşinin köz haline gelmesinden sonra asılıyor.
Askıda pişen etlerin altına büyükçe bakır bir kazan konuluyor.
Kemikli etler bu kazan içerisinde pişerken, bu etlerin buharıyla
yukarıda asılı olan çengele asılı durumdaki ikiye bölünmüş olan
kuzunun bütünü pişiyor.
Askıdaki etlerin eriyen yağları alttaki bakır kazana damladıkça,
oradaki kemikli etlerin pişme süresi ile askıdaki etlerin pişme süresi
eşitlenmiş oluyor.

Büryanı hazır hale getirmek oldukça yorucu ve ciddi sabır isteyen bir iş.
Zaten, Siirt Şeref Büryan'ın en değişmez özelliği, etin pişme süresinden
asla ödün verilmemesi. Daha az süre kuyuda bekletilen etteki fire elbette
daha az olacaktır ancak Siirt Şeref Büryan'da buna rağmen pişme
süresinden asla ödün verilmemektedir.

Pişirme sonunda geriye sadece etin ancak üçte birlik kısmı kalıyor.
Siirt Şeref Büryan'da Büryan Kebabınızı tercihinize göre yağsız-yağlı
ya da kemikli - kemiksiz olarak sipariş edebilir, afiyetle
asırları aşan bu tadın keyfine varabilirsiniz.
 
 
Yapılışı:
 
Kuyu içerisinde odun yakılarak, ateş köz haline getirilir. Kuzu etinin (Yarım gövde) but ve kol kısmı ayrıldıktan sonra, leğen kemiği bırakılarak diğer kemiklerden sıyrılır. Kemikli etler, kuyuya yerleşebilecek büyüklükte kulplu kazan içerisine konur, su ilave edilerek köz üzerine yerleştirilir. Kemiksiz etler, çember şeklinde bulunan demire yerleştirilmiş çengellere, 10-15 tane yarım gövde, leğen kemiğinden asılır ve kuyu içerisine havada kalacak şekilde duvarlara değmeden daldırılır, kuyunun üstü metal kapak ile kapatılarak kenarları kül ile sıvanır. Pişme esnasında etin yağı, kazanın içine damlayarak, kuyu içerisinde duman oluşmadan etin daha lezzetli pişmesi sağlanır. Ortalama 2-2.5 saat sonra pişen kemiksiz etler, kuyudan çıkarılarak tezgah üstüne asılır. Bıçak ile istenilen miktar kadar kesilerek tartılır ve kuşbaşı büyüklüğünde pide ekmek üzerine doğranarak, tuzlanıp taş fırında ısıtıldıktan sonra servis yapılır. Ortalama 3-3.5 saat sonra, kazan kuyudan çıkarılarak, pişen kemikli etler bir tepsi içerisinde tezgaha konur ve istenilen miktar kadar tartılarak, pide ekmek üzerinde tuzlanıp, taş fırında ısıtılarak servis yapılır.
 
ImageShack, share photos, pictures, free image hosting, free video hosting, image hosting, video hosting, photo image hosting site, video hosting site
 
Perde Pilavı
Malzemeler (Dört kişilik)
1 Tavuk,
1 çay bardağı yoğurt,
1 çay bardağı sıvı yağ,
1 çay bardağı tavuk suyu,
4 yumurta,
çay kaşığı ucuyla karbonat,
kuş fıstığı,
kuş üzümü,
100 gram badem içi,
yedi türlü baharat,
karabiber,
500 gr kadar un,
750 gram pirinç.

Yapılışı:
Tavuk ve pilav pişirilir, tavuk fırında az kızartılır. Ayrı bir kapta kabukları soyulmuş badem ve kuş fıstığı hafif yağda pembeleştirilir. Soğutulmuş pilava 1 avuç badem, kuş fıstığı, kuş üzümü, karabiber ve baharat konup karıştırılır.
Un, yoğurt, yumurta, karbonat, tavuk suyu yoğrularak hamur haline getirilir. İki bezeye ayrılır, üste konulacak beze daha küçük olur.
Kubbe şekli verilen özel perde pilav tenceresinin içine katı yağ sürülür, bademler kalp şekilleri verilerek üzerine dizilir. Hamur açılarak tencere içine sıvanır. İçine bir sıra pilav, bir sıra parçalanmış tavuk dizilir.
İşlem pilav bitene kadar devam eder. En üstte kalan hamur açılarak kapak olarak kapatılır ve kenarları sıkıştırılır.
Hamurun da üstü yağlanarak fırına atılır. Veya közü bol kül içinde gezdirilerek pişirme kıvamına getirilir. Piştikten sonra özel tencere ters çevrilerek kubbe haline gelen yekpare yemek üstünden kesilerek ve yan yufkalar dilimlenen sininin içinde bir çiçek halinde şekil verilerek ikram edilmeye başlanır.

Bu haber 9835 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

81 İLİMİZ

Manisa'nın Neyi Meşhur?

Manisa'nın  Neyi Meşhur? Sard Antik Kenti ,Mesir Macunu ,Spil Dağı Milli Parkı ,Üzüm ve Tütün Üretimi ,Soma’nın Linyiti ,Ağlayan Kaya, Murad...

Van'ın Neyi Meşhur?

Van'ın Neyi Meşhur? Van Kedisi, Akdamar Adası, Van Gölü ,Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com