Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Cedvar Ve Faydaları

Cedvar Ve Faydaları

24 - Şubat - 2011, 16:36

İştah açıcı, uyarıcı, idrar arttırıcı, balgam ve gaz söktürücü...

Curcuma zedoaria Roscoe (Zingİberaceae) türünün tam halde veya dilimler halinde kesildikten sonra güneşte kurutulmuş rizomudur. Bitki Hindistan, Çin ve Doğu Hint adalarında yetiştirilir.

Dış görünüş: Bitki yuvarlak ve uzun olmak üzere iki değişik biçimde rizom meydana getirir. Bu nedenle ticarette “Yuvarlak cedvar” ve “Uzun cedvar” olmak üzere iki çeşit cedvar bulunur. Genellikle 4 cm kadar uzunlukta muntazam olmayan parçalar veya 1 -2 cm kalınlıkta dilimler halindedir. Rengi grimsi sarıdır. Kokusu baharlı olup zencefili andırır. Lezzeti biraz acıdır.

Bileşim: Uçucu yağ ve rezin taşımaktadır.

‘Etki ve kullanılışı: İştah açıcı, uyarıcı, idrar arttırıcı, balgam ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Halen bilhassa baharat olarak kullanılmaktadır.

Dallimore, W. and Jackson. A. B.: A handbook of Coniferae, incîuding Ginkgoaceae 179, London (1948).


Kullanılış şekli: Toz 0.5-1 gr, günde birkaç defa alınır. Dekoksiyon (% 2-5) günde 2-3 bardak içilir.

Diğer isimler: Ceduvar, Zidvar, Zalumba kökü, Zurumbaz

Bu haber 1878 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..C..

Miğrenin Tek İlacı Civan Perçemi..

Miğrenin Tek İlacı Civan Perçemi.. Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileşebilir. Bedeni temizleyici etkisi sayesinde, yıllar boyu ...

Civan Perçeminin Faydaları

Civan Perçeminin Faydaları Civanperçemi bin derde deva!

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com