Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Nar Ekşisi  Tarifi

Nar Ekşisi Tarifi

10 - Ocak - 2013, 01:47

Arzu ettiğiniz miktarda narı ayıklayın. Tadını değiştirmemesi için zarını ve uçlarını iyice temizleyin...

Hatay’a özgü olan ve Eylül – Ekim aylarında yapılan nar ekşisinin yapımı devam ediyor. Yapımı oldukça basit ancak zahmetli olan nar ekşisi bu sebeple vatandaşlar tarafında toplu olarak yapılıyor.
 

NAR EKŞİSİ NASIL YAPILIR…(1)

Yöremize has Nar Ekşisi ya da Nar şurubu diğer adıyla Hatay Şurubu olarak bilinen nar ekşisi yapımı devam ediyor.
Sabahın erken saatlerinde ağaçlardan toplanan narlar, erkekler tarafından ortadan ikiye ayrılır. Kadınlar önlerine aldıkları leğenlere sopalar yardımıyla çırparak nar tanelerini kabuklarından ayırır. Kabuklarından ayrılan narlar file torbalara ya da keten torbalara doldurulup temiz bir naylon üzerinde tepelenmek vasıtasıyla suları çıkarılıp kazanlarda veya kovalarda toplanır. Bu sular süzeklerle süzülüp ateş yakılacak yerdeki kömülere konur. Altına doldurulan odunlar çalılar, çırpılar tutuşturulur. Bundan sonraki iş nar suyunu iyice kaynatmaktadır. Ama ilk kaynamaya başladığı zamanlarda dikkat edilmesi gereken köpük oluşup taşabilir. Köpükler kevgir ya da süzeklerle alınıp dökülür. Ya da kaynayan nar suyuna soğuk olandan ilave edilerek hızı azaltılır. Kalaylanmış bakır kömülerde düşük ateşte iyice kaynatılarak yoğunlaştırılır. Bal kıvamına yakın yoğunlukta ocaktan indirilip soğumaya bırakılır.

NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI…
Nar ekşisini eskiden dedelerimiz kara barut kullanılan dolma tüfeklerin içini temizlemekte kullanırdı. Kolay kolay temizlenmeyen bu isi ancak nar ekşisiyle temizlerlerdi.
Ayrıca çok iyi sindirim sistemi temizleyicisidir. Hastalık vs. bırakmaz.
Şeker ve tansiyon düşürmede birebirdir. Böbrek zafiyetine karşı nar suyu içilmesi yararlı.
Nar suyunun harareti giderice özelliği bulunuyor. Şeker ve kurdeşen hastalığına iyi gelmekte. Nar ekşisi şeker hastalarına tavsiye ediliyor. Nar şırasının şekerle hazırlanan şerbetinin idrar söktürücü özelliği var. Romatizma ağrılarının hissedildiği eklem ve uzuvlara nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici özelliği bulunuyor. Bayılmalara karşı nar şerbeti içilmelidir. Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı şifalıdır.
 
 

NAR EKŞİSİ NASIL YAPILIR (2)

Nar taze olarak tüketildiğinde ve suyu içildiğinde çok faydalı bir meyve dir. Bunun yanında yemeklerimize ve salatalarımıza lezzet verecek nar ekşiside çok yararlıdır. Özellikle kısır, patates salatası gibi yemekleri ayrı bir tat katar. Nar ekşisini genellikle marketlerden alırız. Fakat evde kendimiz yaparak daha sağlıklı ve güvenilir bir nar ekşisi elde edebiliriz. Evet yapımı biraz zahmetlidir narın tanelerini ayıklamak zor olabilir. Ama kısa bir uğraş sonrası sağlıklı nar ekşisinizi kendiniz yapabilirisniz.

Evde Nar Ekşisi Yapımı:

Arzu ettiğiniz miktarda narı ayıklayın. Tadını değiştirmemesi için zarını ve uçlarını iyice temizleyin. Sonrasında ise patates püresi yaptığımız ezici ile narları ezip, suyunu çıkarın ve sırlı toprak bir kaba* süzgeç vasıtasıyla süzdürün. Orta ateşte, reçel suyu kıvamına gelene kadar kaynatın. Porselen bir tabağa damlattığınızda akmadan kalıyorsa olmuş demektir. Bu aşamadan sonra bir süre güneşte bekletilir ve rengi koyulaştırılır.

*Domates, limon, nar gibi asitli yiyeceklerin pişirilmesi aşamasında reactive kapların kullanılmaması gerekiyor. Demir ve aluminyum kaplar bu kategoriye giriyor ve içlerinde pişen yiyeceklerin tadını bozuyorlar. O yüzden bu tür asitli yiyecekleri non-reactive gruba giren çelik, cam ve sırlı toprak kaplarda pişirmekte yarar var.”

Bu haber 19276 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com