Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
TEVBE SURESİ

TEVBE SURESİ

26 - Aralık - 2010, 23:06

.......

Zemahşerî şöyle der: Bu sûrenin çeşitli isimleri var: Berâe, Tevbe, Mukaş-kışa, Mübaşire, Müşerdide, Muhsiye, Fadıha, Müsira, Hafira, Münekkile, Mü-demdime, Sûretu'1-azab. Çünkü bu sûre, nifaktan uzaklaştırıyor, münafıkların sırlarını meydana çıkarıyor, araştırıyor, onları rezil ediyor, cezalandırıyor, onla­rın durumlarını insanlara bildiriyor, ifşa ediyor, onlara gazab ediyor. Sûretu'l-buhus da denir: Çünkü o, münafıkların sırlarını araştırıyor.

Huzeyfe'den rivayet olunur: "Siz ona Tevbe sûresi diyorsunuz. O, Azab sü­residir. Vallahi, o herkese dokunmuştur."

İbni Abbas'ın bu sûre hakkında şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Şüphesiz o, gizli ayıplan açığa vurup utandıran bir sûredir. Münafıklara saldırıyor, on­lardan öç alıyor, öyle ki hiç birini bırakmayacak diye korktuk.. Enfal sûresi Bedir'de nazil oldu. Haşr sûresi ise Nadir oğullan hakkında nazil oldu."[1]

 


 

[1] Vehbe Zuhayli, et-Tefsirü’l-Münir, Risale Yayınları: 5/309.

Bu haber 1774 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Surelerin Adı

CUMA SURESİ

CUMA SURESİ ........

FATİHA SÛRESİ

FATİHA SÛRESİ .....

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com